In English  Suomeksi  Auf Deutsch  По-русски  
Esileht » Üldinfo » Tartu uudised


Üldinfo


Kultuur

Tervishoid

Sotsiaalabi

Haridus ja teadus

Äri

Kohalik võim

Turism


Tartu Maarja kogudus tähistab 780. aastapäeva konverentsiga ja peab 63 aasta järel esimese jumalateenistuse oma endises kirikus

EELK Tartu Maarja kogudus, Tartu vanim kogudus tähistab 14.-15. augustil 2004 oma 780. aastapäeva. Rukkimaarjapäeva ja aastapäeva puhul toimub laupäeval, 14. augustil kogudusemajas kell 12 traditsiooniline koguduse maarjapäeva konverents. Tänavu on teemaks „Piirideta eestlane”. Eesti lipu aastal ja Euroopa Liiduga liitumise aastal kajastatakse konverentsiga eestlaste globaalseid suhteid ja tegevust väljaspool Eestit juba 19. ja 20. sajandil. Konkreetsemalt võetakse vaatluse alla uudne teema: Venemaale ümberasunud eestlaste elu, tegevus ja saatus. Konverentsi korraldajad on: EELK Tartu Maarja kogudus, Tartu Maarja Kiriku SA, Tartu Ülikooli Nõukogude Perioodi Ajaloo Uurimiskeskus. Ettekanded peavad TÜ arhiivinduse professor A. Must, TÜ usuteaduskonna dekaan R. Altnurme, TÜ ajaloomuuseumi teadusdirektor L. Leppik, TÜ teadur A. Rahi ja Kaitsejõudude peakaplan T. Nõmmik. Pärast ettekandeid toimub paneeldiskussioon.

Pidustuste puhul sai kogudus loa pidada oma endises kirikus, tänases EPMÜ võimlas Pepleri 1 jumalateenistust. 14. augustil kell 21 toimub konverentsi teemaga haakuv slaidiprogramm „Aksel Sildose fotokogu - küüditatud eestlaste ajaloo allikas” ja kell 22 completorium - muusikaline päeva lõpu palvus. Kogudus on varem pidanud küll palvusi ja miitinguid kiriku välistrepil, kuid Maarja kiriku müüride vahel on see esimene jumalateenistus pärast kiriku põlemist 1941. aasta 12. juulil. Kogudus taotleb jätkuvalt kirikuhoonet endale tagasi.

Pühapäeval, 15. augustil toimub kogudusemaja kirikusaalis kell 12 rukkimaarjapäeva ja koguduse aastapäeva pidulik jumalateenistus, kus on külalisteks peapiiskop Jaan Kiivit ja Tampere Aitolahti kirikukoor.

Tartu suuruselt kolmas luterlik kogudus tegutseb praegu endisest leerimajast ümberkujundatud kogudusemajas, Õpetaja tn 5. Ajalooliselt on Maarja kogudus kihelkonnakogudus, mille territoorium hõlmab lisaks Tartu linnale tänaseid Luunja ja Ülenurme, osalt ka Tartu ja Tähtvere valdasid. Sajandeid oli see Tartu linna ja lähiümbruse ainus eestlaste kogudus, kes muuseas osales aktiivselt 19. sajandi rahvuslikus ärkamisliikumises.