In English  Suomeksi  Auf Deutsch  По-русски  
Esileht » Räägi kaasa


Üldinfo

Kultuur

Tervishoid

Sotsiaalabi

Haridus ja teadus

Äri

Kohalik võim

Turism


Aita valida purskkaev!

Hea tartlane!

Tartu Loomemajanduskeskusele kuuluva Kalevi 13 maja taga asus kunagi purskkaev. See doktor Pfaffi villa juurde kuuluv purskkaev rajati eelmise sajandi alguses. Tegemist oli lihtsa kaheksanurkse betoonist rajatisega, mille keskmes oli kõrgem karikataoline betoonist kuju, mille tipus oli üks purskav veejuga. Basseiniosa kaheksal nurgal ilutsesid väikesed kaheksanurksed lillekastid püsi- või suvelilledega. Tänaseks on säilinud kunagise purskkaevu kaheksanurkne basseiniosa ning osaliselt ka selle servad. Vt ajalooline foto // ajalooline foto

Loomemajanduskeskuse eestvõtmisel on plaanis purskkaev taastada. Nii linnavalitsuse kui ka muinsuskaitse seisukoht on, et uues lahenduses tuleb aluseks võtta kaheksanurkne motiiv ning materjali osas tuleks kasutada betooni, nagu kunagise purskkaevu puhul. Muus osas piiranguid ette ei seatud. Purskkaevu taastamiseks on Tartu loomemajanduskeskuses tegutsevad maastikuarhitektuuribürood Ökodisko ja TajuRuum teinud kaks kavandit, mille hulgast palume linlastel valida see, milline võiks uus purskkaev tulla. Purskkaevu rajamisele on lubanud õla alla panna Tartu Hansa Rotary klubi ning raha on kavas lisaks koguda annetuskeskkonna Hooandja kaudu ja korraldades mitmeid heategevusaktsioone purskkaevu rajamiseks vajamineva raha kogumiseks.

Hääleta, kumba kavandit eelistad! Hääletada saab kuni 5. aprillini k.a.

Siil udus: 804
Vihmapaviljon: 540

Tutvu kavanditega

Siil udus

Tegemist skulpturaalse purskkaevuga. Pronksist või betoonist siil asub umbes kolmemeetrise läbimõõduga kaheksanurksel betoonalusel, mille servad on ümbritseva maapinnaga tasa ning vee kokkukogumise jaoks on alus tsentri suunas langev. Siil on umbes ühemeetrise läbimõõduga ja umbes 70 sentimeetrit kõrge. Vesi purskab kas siili "okastest" või siili lähedalt betoonaluses olevatest veejoa otsikutest n.ö uduna. Siili alt toimub vee äravool veepuhastisse ja sealt edasi ringsüsteemi. Betoonaluses asuvad led-valgustid purskkaevu valgustamiseks. Betoonaluse pinnal on reljeefsed lehemotiivid, mis on pealt sügisvärviliseks glasuuritud. Siil on tuntud oma headuses ja sobib seetõttu kenasti Kalevi tänaval asuva loomemajanduskeskuse parki nõuandjaks. Kuna talvel siil magab, saab ta lumehooajaks kastiga kinni katta ning sellel eksponeerida nt jääskulptuuri.

Vihmapaviljon

See on justkui tavaline paviljon, kuid selle räästastest niriseb pidevalt vett. Kaheksanurkse paviljoni läbimõõt on umbes kolm meetrit ja kõrgus selline, et inimesed saaksid paviljoni all normaalselt püsti seista. Paviljoni põrand ja postid on betoonist. Lagi kas betoonist või puust ning katus valtsplekist. Purskkaevu jaoks vajalikud torud on peidetud postide sisse. Paviljoni postid valgustatakse led-valgustitega. "Vihmapaviljon" mõjub pargi nõlval monumentaalselt. Eemalt ei pruugi märgatagi, et tegemist on samaaegselt ka purskkaevuga. Lähemale jõudes kostub kõrvu vee tilkumise ja sorisemise improvisatsioon. Kui ei karda räästa alt läbi silgates veidi märjaks saada, saab paviljoni kasutada väga erinevateks tegevusteks, nagu näiteks mediteerimine, lugemine, laulmine, maalimine, einestamine, kirjutamine, koosoleku pidamine, male (vmt mängu) mängimine jne.